Pomoc občanům

Olomoucký kraj se jako jeden z dalších krajů zapojil do projektu „Seniorská obálka“.

Seniorská obálka vznikla ve spolupráci Ministerstva práce a sociálních věcí a krajských samospráv v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Jedná se o formulář – tiskopis I.C.E. karta  (In Case of Emergency - znamená v případě ohrožení), do kterého senior vyplní aktuální informace o svém zdravotním stavu tzn. aktuálně užívané léky, alergie, poslední hospitalizace (doporučujeme vždy přiložit poslední propouštěcí zprávu), dále kontakt na osobu blízkou či na svého praktického lékaře. Je velmi důležité, aby tyto dokumenty byly pravidelně aktualizovány, protože slouží pro složky Integrovaného záchranného systému (IZS) k prvotnímu vyhodnocení zdravotního stavu a zvolení dalších kroků ke stabilizaci zdraví a života. Obálky budou umístěny na viditelném místě v bytě, na dveřích lednice či na vchodových dveřích ze strany bytu, a to např. v průhledné plastové obálce, pomocí magnetky, magnetického klipu nebo v papírové podobě.

Formuláře, v nichž senioři, nejlépe ve spolupráci s praktickým lékařem a rodinnými příslušníky, vyplní podstatné informace, už Olomoucký kraj zveřejnil na webových stránkách www.olkraj.cz/seniorska-obalka-cl-4555.html.

 

Posláním Centra komplexní péče v Olomouckém kraji je pomáhat lidem v tíživé životní situaci s řešením jejich problému s návykovým chováním (patologické hraní, nelátkové závislosti - netolismus, workoholismus, patologické nakupování, aj.).  Centrum komplexní péče v Olomouckém kraji dále usiluje o ochranu společnosti před možnými negativními důsledky vyplývajícími z návykového chování. Působíme v Olomouci, ale máme dvě detašovaná pracoviště: v Prostějově a v Zábřehu. Pro případné zájemce je nejblíže kmenové pracoviště v Olomouci na Dolním náměstí 2.

Naše služba je určená osobám starším 15 let, které jsou

-       ohrožené hazardním hraním,

-       s problémem nelátkových závislostí,

-       osobám blízkým (rodičům, přátelům a příbuzným) osob ohrožených návykovým chováním.

Naše služby jsou anonymní a bezplatné. V centru pracují s klienty psychologové, terapeuti a sociální pracovník a dluhová poradkyně. Případní zájemci nás mohou kontaktovat na čísle +420 773 996 916.

Odkaz na webové stránky naleznete zde.

 

Darovat krev může každý zdravý občan ČR, který má 18-65 let (první odběr by měl být do 60-ti let). Je důležité být zdravý, nebrat žádné léky a můžete zachránit lidský život.

Jednou z hlavních výhod dárcovství krve je pravidelné sledování zdravotního stavu, možnost odečtu z daní ve výši až 3000,- Kč za každý odběr a volno v den odběru v práci.

Fotogalerie skupinových i tématických odběrů zde.

Internetové stránky zde.

Edukační video zde.

 

Rodinný web nabízí srozumitelnou formou přehled prorodinných aktivit z celého území našeho regionu. Web je primárně určen rodinám s dětmi, důležité informace zde také naleznou senioři, kteří chtějí aktivně trávit volný čas se svými vnoučaty. Odkaz naleznete zde.

Záchranná stanice Stránské, Stránské č. 55, 793 51 Břidličná, telefon 777 256 577, 554 291 000, www.stanicestranske.mistecko.cz,  působí na území obcí s rozšířenou působností: Bruntál, Jeseník, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Přerov, Rýmařov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh.

Najdete-li zraněného či nemocného živočicha, ihned kontaktujte stanici, která má na starosti danou oblast. Její pracovníci se s vámi domluví na dalším postupu. V případě, že se jedná o lovnou zvěř, můžete kontaktovat příslušného mysliveckého hospodáře (info Policie ČR). Pokud zraněnou zvěř po předchozí dohodě odvážíte do záchranné stanice, informujte o tom předem Policii ČR.

Aktuální informace na www.zvirevnouzi.cz. Centrální dispečink, telefon 774 155 155.

BKBKriminalitu zastavit nedokážeme, pomáhat jejím obětem však umíme, už 22 let. Více informací zde nebo na www.bkb.cz.